مرکز در رسانه

خطر ابتلا به ناهنجاری های مادرزادی


امروزه چاقی به یک مشکل همه ­گیر جهانی تبدیل شده و از جمله نگرانی­ های عمده در دوران بارداری در سراسر جهان است. به طور خاص، شیوع چاقی شدید که به عنوان چاقی نوع 2 و 3 شناخته می­شوند و در آن شاخص توده بدنی (Body Mass Index : ­BMI) بیش از 35 درصد بوده به سرعت در حال افزایش است.

در ایالات متحده حدود نیمی از زنان هنگام معاینه اولیه توسط پزشک دچار اضافه وزن و یا چاقی هستند. شیوع بالای چاقی نوع 3 ( 40 ≤ BMI) در حدود 10 الی 12درصد زنان در سنین باروری بسیار نگران­ کننده است، همچنین در کشور سوئد، شیوع چاقی در اوایل بارداری (30 ≤ BMI) از (6­) درصد در سال 1992(میلادی) به (­9/12­) درصد در سال 2014 (میلادی) افزایش یافته است. گزارش­های جهانی حاکی از این است که تعداد زنان 18 سال به بالا با (35 ≤ BMI­) در بازه زمانی سال­های 2000 تا 2010 (میلادی) دو برابر شده و از حدود 50 میلیون نفر به 100 میلیون نفر در سراسر جهان رسیده است.

به گزارش مرکز تحقیقات بیماری­های غیرواگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران، چاقی در دوران بارداری موجب آثار سوء بر جنین و نوزاد می­شود که این عوارض می­تواند شامل افزایش احتمال ابتلا به ناهنجاری­ های مادرزادی باشد که از علل شایع تولد نوزاد مرده گزارش شده است، همچنین در یک بررسی متاآنالیز مشخص شد که فرزندان مادران چاق در خطر احتمال ابتلا به انواع ناهنجاری ­های مادرزادی از جمله؛ اختلال مجاری عصبی، ناهنجاری­های قلبی عروقی، شکاف لب و کام، آترزی آنارکتال و تحلیل اندام هستند.

مطالعه­ای بر روی 1243957 تولد زنده تک قلو در بازه زمانی 14 ساله انجام گرفت و ارتباط میان (BMI­) مادر در اوایل بارداری و احتمال ابتلای نوزاد به ناهنجاری­ های مادرزادی مهم بررسی شد و از این تعداد، 43550 نفر (5/3) درصد دچار ناهنجاری­ های مادرزادی بودند که نقص مادرزادی قلب با (6/1) درصد،  شایع­ترین نوع ناهنجاری گزارش شد و در رتبه­های بعدی ناهنجاری دستگاه تناسلی (5/0) درصد،  اندام­ ها (4/0) درصد،  دستگاه ادراری (3/0) درصد، ، دستگاه گوارشی (2/0) درصد ، شکاف دهانی (1/0) درصد و سیستم عصبی (1/0) درصد، چشم و دیگر قسمت­ها (2/0) درصد گزارش شد.

در این مطالعه مشاهده شد که درصد فرزندان مبتلا به ناهنجاری­های عمده در مادران دارای کمبود وزن و یا وزن طبیعی(­4/3) درصد است. این میزان در مادران دارای اضافه وزن (5/3) درصد، مادران دچار چاقی نوع یک (8/3) درصد، مادران دچار چاقی نوع دو (2/4­) درصد و مادران دچار چاقی نوع سه (­7/4­) درصد گزارش شده است.

همچنین میان شرکت ­کنندگان در این مطالعه، افرادی که دخانیات استعمال می­کردند، فرزندان متولد شده در نخستین زایمان، مادران با قامت کوتاه و زنانی که با همسر خود زندگی نمی­کردند، افزایش احتمال ناهنجاری ­های مادرزادی در نوزادان به میزان بیشتری مشاهده شد.

دلیل ایجاد ناهنجاری­ها، فاکتورهای متعدد محیطی و ژنتیکی است، فاکتورهای محیطی مرتبط با افزایش خطر ابتلا به ناهنجاری­ های مادرزادی که شامل؛ استعمال دخانیات توسط مادر، مصرف مشروبات الکلی، عوامل اجتماعی-اقتصادی، داروهای ضد صرع، نقص اسیدفولیک و دیگر ویتامین­ها و دیابت هستند.

دیابت یکی از عوارض شایع چاقی است و افزایش قابل توجهی در احتمال ابتلا به ناهنجاری­ های مادرزادی در فرزندان متولد شده از مادران مبتلا به دیابت بارداری مشاهده شده است، این خطر با افزایش قند خون مادر، افزایش می­یابد. احتمالاً افزایش قند خون موجب افزایش تولید رادیکال­های آزاد شده و این امر موجب آسیب به جنین می­شود. همچنین چاقی شکمی در بارداری، با التهاب، اختلالات عروقی و اختلال در متابولیسم جنین همراه است که موجب ایجاد نقص در اندام­ زایی و تکامل جنینی می­شود.

همچنین مشخص شد که در این میان احتمال خطر ابتلا به ناهنجاری­های مادرزادی در نوزادان پسر(1/4) درصد بیش از دختر(8/2) درصد هست که این امر بدلیل حساسیت بیشتر جنین پسر به رادیکال­های آزاد اکسیژن است.

بنابراین با انجام این مطالعات مشخص شد که احتمال خطر ابتلا به ناهنجاری­ های مادرزادی در فرزندان، با اضافه وزن مادر و شدت چاقی افزایش پیدا می­کند. این امر اهمیت حفظ میزان طبیعی BMI مادر را در زمان قبل از بارداری روشن می­سازد. بنابراین، تلاش به منظور تشویق و ترغیب زنان در سنین باروری با روی آوردن به سبک زندگی سالم و برخورداری از وزن متناسب باید جدی گرفته شود.

 

 مرجع(Reference):

Risk of major congenital malformations in relation to maternal overweight and obesity severity: cohort study of 1.2 million singletons. BMJ. Published online June 14 2017

 

 

در کشورهای صنعتی افراد، بیشتر اوقات خود را در فضاهای بسته سپری می­کنند. بسیاری از آلودگی­های شیمیایی و میکروبی می­توانند موجب اثرات مضر بر روی سلامت افراد شوند.

 بر اساس میزان ناتوانی منطبق با سال­های زندگی، افسردگی به عنوان یکی از عوامل پیشرو در زمینه­ی بار بیماری­ ها شناخته می­ شود.

مرکز تحقیقات بیماری­های غیرواگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران گزارش می­دهد:

احتمال بروز فیبریلاسیون دهلیزی (AFib) با مصرف شکلات

مرکز تحقیقات بیماری­های غیرواگیر پژوهشگاه علوم غدد ومتابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران گزارش می ­دهد:

ورزش منظم در افراد بالای 50 سال سبب تقویت حاظه می شود

سازمان بهداشت جهانی

از سوی نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران بیان شد:

تحسین سازمان بهداشت جهانی از برنامه پیمایش ملی عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر ایران

بیماری های قلبی عروقی

مرکز تحقیقات بیماری­ های غیرواگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران گزارش می دهد:

 میزان ریسک ابتلا به بیماری­ های قلبی- عروقی با مصرف محصولات لبنی

استعمال دخانیات

مرکز تحقیقات بیماری­ های غیرواگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران گزارش می دهد:

استعمال دخانیات دومین عامل مهم ناتوانی و مرگ زودرس در سراسر جهان

افسردگی در زنان

مرکز تحقیقات بیماری­ های غیرواگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران ارزیابی می­کند:

میزان اضطراب و افسردگی در زنان ایرانی دارای همسر معتاد به مواد مخدر

صفحه1 از3

اطلاعات تماس

  • تهران، بزرگراه چمران،تقاطع جلال آل احمد،بعد از دانشكده علوم اجتماعى،پلاك١٠،پژوهشگاه علوم غدد و متابوليسم دانشگاه علوم پزشكى تهران/ کدپستی:1411713136 
  • 0098-21-88631293
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آمار بازدید

امروز176
دیروز56
هفته511
ماه2074
کل45173

افراد آنلابن

3
نفر

فرم تماس با ما

  Mail is not sent.  Your email has been sent.