احتمال ابتلا به انفارکتوس قلبی با مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی خوراکی
 • اندازه قلم+

  احتمال ابتلا به انفارکتوس قلبی با مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی خوراکی

  مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی خوراکی می­تواند موجب افزایش ریسک انفارکتوس قلبی حاد شود.

  مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی خوراکی می­تواند موجب افزایش ریسک انفارکتوس قلبی حاد شود. در یک مطالعه آینده­نگر، مصرف دوز متوسط سلکوکسیب (Celecoxib) در مقایسه با ایبوپروفن(Ibuprofen) یا ناپروکسن(Naproxen) بر روی (24081­) نفر مورد ارزیابی قرار گرفت و اثرات این داروها در ایجاد پیامدهای قلبی و عروقی، انفارکتوس قلبی غیرکشنده و سکته مغزی غیرکشنده در بیماران دچار درد مفاصل با ریسک متوسط بیماری­های قلبی عروقی بررسی شد. بر طبق نتایج حاصل از این مطالعه گزارش شد که داروی ناپروکسن در مقایسه با دیگر داروهای تحت مطالعه، به میزان کمتری موجب عوارض قلبی می­شود.  

  بر اساس گزارش مرکز تحقیقات بیماری­های غیرواگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران، در یک  بررسی متاآنالیز، روند زمانی بروز انفارکتوس قلبی حاد و اثر دوز و مدت زمان مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی خوراکی مورد مطالعه قرار گرفت، با بررسی (61460­) مورد انفارکتوس قلبی در افراد مصرف کننده داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی خوراکی مشخص شد که مصرف این داروها با افزایش ریسک انفارکتوس قلبی حاد همراه است. در این بررسی گزارش شد که احتمال انفارکتوس قلبی حاد با مصرف داروی سلکوکسیب در مقایسه با دیگر داروهای شایع ضد التهابی غیر استروئیدی خوراکی  بیشتر نیست اما از داروهایی مانند روفکوکسیب (­Rofecoxib) کمتر است.

  بر اساس نتایج این بررسی، احتمال شروع ناگهانی انفارکتوس قلبی حاد در طی هفته اول مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی خوراکی مشاهده می­شود. دوز بالای مصرف این داروها طی 8 الی­30 روز بسیار مضر گزارش شده است به این صورت که در مورد سلکوکسیب و دیکلوفناک(Diclofenac) یک موج ریسک انفارکتوس قلبی حاد در طی هفته اول مصرف مشاهده شد. در مورد ایبوپروفن، ناپروکسن و روفکوکسیب علاوه بر موج در هفته اول، موج دیگری در بازه زمانی 8 الی­30 روز در صورت بالا بودن دوز مصرفی به چشم می­خورد ( ایبوپروفن بیش از 1200 میلی گرم در روز، ناپروکسن بیش از 750 میلی گرم در روز، روفکوکسب بیش از 25 میلی گرم در روز). نتایج این مطالعه حاکی از این امر است که ریسک انفارکتوس قلبی حاد با مصرف روفکوکسیب بیش از دیگر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی خوراکی  مشاهده می­شود.

  بطورکلی در مقایسه با شرایط عدم مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی خوراکی، مصرف این قبیل داروها مانند ناپروکسن با افزایش احتمال انفارکتوس قلبی حاد همراه است. شروع ریسک انفارکتوس قلبی حاد از هفته اول مصرف آغاز شده و در ماه اول درمان با افزایش دوز دارو افزایش می­یابد. در تجویز این داروها باید عوارض و مزایای این داروها را به صورت دقیق در نظر گرفت و سپس اقدام به درمان خصوصا با دوز بالا نمود.

  منبع:

  Bally M, Dendukuri N, Rich B, Nadeau L, Helin-Salmivaara A, Garbe E, et al. Risk of acute myocardial infarction with NSAIDs in real world use: bayesian meta-analysis of individual patient data. BMJ. 2017 May 9;357:j1909.

  اطلاعات تماس

  • تهران، بزرگراه چمران،تقاطع جلال آل احمد،بعد از دانشكده علوم اجتماعى،پلاك١٠،پژوهشگاه علوم غدد و متابوليسم دانشگاه علوم پزشكى تهران/ کدپستی:1411713136 
  • 0098-21-88631293
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

  آمار بازدید

  امروز118
  دیروز84
  هفته202
  ماه2463
  کل103596

  افراد آنلابن

  4
  نفر

  فرم تماس با ما

    Mail is not sent.  Your email has been sent.